1.

An aqueous solution contains 0.10 M H_2Sand 0.20 M HCl. If the equilibrium constants for the formation of HS^- from H_2S is 1.0 xx 10^(-7) and that of S^(2-)from HS^-ions is 1.2 xx 10^(-13)then the concentration of S^(2-) ions in aqueous solution is :

Answer»

`5 xx 10^(-8)`
`3 xx 10^(-20)`
`6 xx 10^(-21)`
`5 xx 10^(-19)`

Solution :
` therefore KA(iii) = ka(i) xx ka(ii)`
` = (1 xx 10^(-7) (1.2 xx 10^(-13))`
` = 1.2 xx 10^(-20)`
(iii) of ka (iii) = ([H^+][S^(2-)])/([H_2S])`
Where , `[H_2S] = 0.1 M, [H^+]= 0.2M = [HCl]`
` therefore 1.2 xx 10^(-20) = (0.2)^2 (S^(2-) ) // 0.1`
`therefore [S^(2-)] = (0.1 xx 1.2 xx 10^(-20))/((0.2)^2)`
` = 0.3 xx 10^(-20) = 3 xx 10^(-21)`


Discussion

No Comment Found