Saved Bookmarks
| 1. |
An aqueous solution contains an unknown concentration of Ba^(+). When 50 mL of 1 M solution of Na_(2)SO_(4) is added, BaSO_(4) is 1xx10^(-10). What is the original concentration of Ba^(2+)? |
|
Answer» `5xx10^(-9)M` `K_(sp) ` of `BaSO_(4) = 10^(-10)` `:. [BA^(2+)][SO_(4)^(2-)]=10^(-10)` `[Ba^(2+)][0.1]=10^(-10)` or `[Ba^(2+)]=10^(-9)M` i.e., conc. of `Ba^(2+)` ions in final solution `=10^(-9)`M Volume of final solution = 500 mL Volume of ORIGINAL solution = 500 - 50 = 490 mL Applying `underset("(INITIAL)") M_(1)V_(1)=underset("(Final)")M_(2)V_(2)` `M_(1)xx900=(10^(-9))(500)` or, `M_(1)=1.11xx10^(-9)M` |
|