1.

An aqueous solution contains an unknown concentration of Ba^(2+). When 50 ml of a 1M solution of Na_(2)SO_(4) is added. BaSO_(4)just begins to precipitate. The final volume is 500ml. The solubility product ofBaSO_(4) " is " 1 xx 10^(-10)Find the original concentration.

Answer»

Solution :`K_("SP") = [Ba^(2+)][SO_(4)^(2-)] = [Ba^(2+)][(50xx1)/500] = 10^(-9) xx 500 `
`Ba^(2+) = 10^(-9) M`
` 10^(-9) xx 500 = 450 xx M "" :. M = 1.11 xx 10^(-9) M `


Discussion

No Comment Found