Saved Bookmarks
| 1. |
An athlete is given 100 g of glucose ( C_(6)H_(12)O_(6)) of energy equivalent to 1560 kJ . He utilizes50 percent of this gained energy in the event. In order to avoid storage of energyin the body, calculate the weight of water thehe would need to perspire. The enthalpyof evaporation of wateris 44 kJ // mol . |
|
Answer» Solution :Energy left unutilized `=(1560)/(2)kJ = 780kJ` For losing 44kJ of energy, WATER to be EVAPORATED `= 1` MOLE`= 18G` `:. `For losing 780 kJ of energy,water to beevaporated`= ( 18)/( 44) xx780 g = 319 g` |
|