1.

An atom of an element contains 29 electrons and 35 neutrons. Deduce (i) the number of protons and (ii) the electronic configuration of the element.

Answer»

Solution :For neutral atom, number of protons = number of electrons `=29`
THUS, atomic number of the element `=29`
Electronic configuration of element with `Z=29` will be :
`1s^(2) 2s^(2) 2p^(6) 3s^(2) 3P^(6) 3d^(10) 4s^(1) or [Ar]^(18) 3d^(10) 4s^(1)`, i.e., `._(29)CU`.
Mass number = No. of protons + No. of NEUTRONS `=29+35=64`


Discussion

No Comment Found