1.

An atom of an element contains 35 electrons and 45 neutrons. Deduce. (i) the number of protons (ii) the electronic configuration for the element (iii) All the four quantum numbers for the last electron.

Answer»

Solution :no. of ELECTRONS : 35 (GIVEN)
no. of protons : 35
Electronic configuration
`1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^6 3d^10 4p^5`

last electron present in `4p_y` orbital
`n = 4 l = 1 m_l = "EITHER" + 1 or -1 and s = -1//2`


Discussion

No Comment Found