1.

An atom of an element contains 35 electrons and 45 neutrons.Deduce(i)the number of protons(ii)the electronic configuration for the element(iii)All the four quantum numbers for the last electron

Answer»

Solution :An element X contains
35 ELECTRONS
45 electrons
(i) The NUMBER of protons must be equal to the number of electrons.So the number of protons=35
(ii)Number of electrons =35 so the ELECTRONIC configuration is `1s^(2)2S^(2)2p^(6)3s^(2)3p^(6)4s^(2)3d^(10)4p^(2)`
(iii) The last ELECTRON i.e `5^(h)` electron in 4p orbital has the following quantum numbers.
n=4,l=1,m=+1,s=-1/2


Discussion

No Comment Found