1.

An elastic ballsfalls from a height of 10 m . If lose 80 % of its total energy due to impact . The ball will now rise to a height of ?

Answer»

80 m
40 m
60 m
20 m

Solution :Here ball loses 80 % ENERGY so when it hit the GROUND , its potential energy will be 20 % to initial potential . If new height is h. then ,
MGH = 20 % mgh
` h = 0.2 h = 0.2 xx100`
` :. h = 20 m `


Discussion

No Comment Found