1.

An electric geyser rated 1500 W, 250 V is connected to a 250 V line mains. Calculate the electric current draw n by it, energy consumed by it in 50 hours and energy consumed if each unit coast Rs. 6.00.

Answer»

Given P = 1500 WV = 250 V

i) Current drawn I = \(\frac{P}{V}=\frac{1500}{250}\) = 6A

ii) Electric energy consumed by gyser in 50 hours = Power × time
= 1500 × 50 = 75,000 Wh

= 75 kWh

Since 1 kWh = 1 unit

75 kWh = 75 units.

∴ Energy consumed = 75 units

iii) Cost of one unit = 6.00 Cost

75 units = 75 × 6.00

Rs. 450.00



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions