1.

An electric lamp of resistance `2 Omega` and a conductor of resistance `4 Omega`are connected to a `6 V` Battery as shown in the circuit. Calculate: (a) the totak resistance of the circuit, (b) the current through the circuit, (c) the potential difference across the (i) electric lamp and (ii) conductor, and (d) power of the lamp.

Answer» `R_(1)=20 Omega, R_(2) = 4 Omega, V=6V`
(a) Total resistance, `R= R_(1) + R_(2) = 20 +4 = 24 Omega`
(b) Current, `I=V/R = 6/24=1/4=0.25A`
(c) Potential difference across
(i) Electric lamp, `V_(1)=IR_(1)=0.25xx 20 =5 "volts"`
(ii) Conductor, `V_(2)=IR_(2)=0.25xx 4 =1 "volt"`
(d) Power of the lamp, `P=VI=6xx0.25=1.5 W … where[V=V_(1)+V_(2)]`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions