1.

An electron has a speed of 500 ms^(-1) with an uncertainty of 0.02%. What is the uncertainty in locating its position ? [Give mass of electron = 9.1 xx 10^(-31) kg, h = 6.6 xx 10^(-34) J s)

Answer»


Solution :Uncertainty in SPEED `(Delta V) = (0.02)/(100) XX 500 m s^(-1) = 0.1 MS^(-1)`


Discussion

No Comment Found