1.

An electron is revolving in the 2^(nd) orbit of He^+ ion. To this if 12.1 eV of energy supplied. Then to which orbit it will be excited.

Answer»

6
8
4
2

Solution :`E=- 13.6xx(Z^2)/(n^2) EV//"ATOM"`
for `He^+ (Z=2)n=2 thererore E = 0 13.6 eV`
SUPPLIED ENERGY = 12.1 eV
`=-1.5 eV` (i.e. energy of `6^(th)` orbit)


Discussion

No Comment Found