1.

An element A forms a chloride which contains 29.34% by weight of chloride and is isomorphous with KCl. The molecular weight of A is

Answer»

`85.49`
40
23
`137.5`

Solution :WTOF chlorine = 29.34 g
wt of element = `100-29.34=70.66g`
`(W_(1))/(W_(2))=(E_(1))/(E_(2))`
`(29.34)/(70.66)=(35.5)/("EQ wt of element")`
Ecq wt of element = 85.49
A is isomorphous with KCl so valency of element `A=1`
`therefore` at wt of `A=1xx85.49=85.49`


Discussion

No Comment Found