1.

An element ("atomic mass"=100 g//mol)having BCC structure has uniti cell edge 400 pm. The density of the element is

Answer»

2.144g`CM^(-3)`
5.188g`cm^(-3)`
7.289g`cm^(-3)`
10.376g`cm^(-3)`

Solution :Density, `d(G cm^(-3))`=`(Z timesM)/(a^(3)timesN_(A) times10^(-30))`
`=(2times100)/((400)^(3)times6.02times10^(23)times10^(-30))`
`= 200/(64times6.02times10^(-1))= 5.188 cm^(-3)`


Discussion

No Comment Found