1.

An element with density 11.2 g cm^(-3) forms a f.c.c. lattice with the edge length of 4xx10^(-8) cm. Calculate the atomic mass of the element. (Given :N_A=6.022xx10^23 "mol"^(-1))

Answer»


SOLUTION :`rho=(ZxxM)/(a^3xxN_A)` For element with f.c.c. lattice , Z=4
`THEREFORE M=(rhoxxa^3xxN_A)/Z=((11.2 g CM^(-3))(4XX10^(-8) cm)^3xx(6.022xx10^23 mol^(-1)))/4=107.9 "g mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found