1.

An element with density 11.2g cm^(-3)forms a f.c.c lattic with edge lengh of4 xx 10^(-8)cm. calculate the ofatoms mass of the element( Given :N_(A) = 6.022 xx 10^(23) mol^(-1)

Answer»

<P>

Solution :`p (Z xx M)/( a^(3)xx N_(A)) ` For element with f.c.c. lattice, Z = 4
`M = ( p xx a^(3) xx N_(A))/ Z = (( 11.2 " G cm"^(-3)) ( 4xx 10^(-8) "cm")^(3) xx ( 6.022 xx 10^(23) "mol"^(-1)))/4 = 107.9 " g mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found