1.

An element X has the following isotopic composition ""^(200)X = 90 %, ""^(199)X=8 % and ""^(202) X=2 %, The weighted average atomic mass of the element X is closest to

Answer»

201u
202u
199u
200u

Solution :`=((200 XX 90) + (199xx8) + (202xx2))/100 =199.96=200u`


Discussion

No Comment Found