1.

An element X has the following isotopic composition 200X=90%,199X=85%and202X=2%The weighted average atomic mass of the element X is closest to ______

Answer»

201u
202 u
199 u
200 u

Solution :`=(200xx90) + (199xx8) + (202xx2)/(100)=199.96=200u`


Discussion

No Comment Found