Saved Bookmarks
| 1. |
An elevator can carry a maximum load of 1800 kg (elevator + pasenger) is moving up with a constant speed of 2ms^(-1). The frictional force opposing the motion is 4000 N. Determine the minimum power delivered by the motor to the elevator in watts as well as in horse power. |
|
Answer» Solution :The downword force on the elevator is `F=mg+F_(r)=(1800xx10)+4000=22000N` The motor supply enough POWER to BALANCE this force. Hence. `P = FV = 22000 xx 2 = 44000` W = 59 hp |
|