1.

An empty tank is filled with a pipe. Pipe takes 3 hours to fill a (1/4)th of the tank. How much more time will be required by pipe to fill the container?1. 5 hours2. 9 hours3. 4 hours4. 12 hours

Answer» Correct Answer - Option 2 : 9 hours

Given:

(1/4)th of the tank fills in 3 hours

Calculation:

Remaining portion of a tank = 1 – (1/4)

= 3/4

(1/4)th of a tank = 3 hours

Full container fill = 3 × 4

⇒ 12 hours

(3/4)th tank fills = 12 × (3/4)

⇒ 9 hours

∴ 9 hours more required by pipe to fill the tank.


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions