Saved Bookmarks
| 1. |
An engine operating between 127^@C and 47^@C takes some specified amount of heat from a high temperature reservoir. Assuming that there are no frictional losses, calculate the percentage efficiency of an engine. |
|
Answer» SOLUTION :Given : `T_1=127^@C`=127+273=400 K `T_2=47^@C` =47+273=320 K % EFFICIENCY `ETA`= ? `eta=[(T_1-T_2)/T_1]XX100` `eta=[(400-320)/400]xx100` `eta=[80/400]xx100` `eta=20%` |
|