Saved Bookmarks
| 1. |
An engine operating between 127"^(@)C and 47"^(@)C takes some specified amount of heat from high temperature reservoir. Calculate the percentage efficiency of an engine. |
|
Answer» Solution :Given :`T_(1)=127"^(@)C=127+273=400 K` `T_2=47"^(@)C=47+273=320 K` %efficiency `eta`=? `eta=[(T_(1)-T_(2))/(T_1)]xx100=[(400-320)/(400)]xx100` `eta=[(80)/(400)]xx100` `eta=20%` |
|