1.

An engine pumps water through a hose pipe. Water passes, through the pipe and leaves it with a velocity of 2 m/s. The mass per unit length of water in the pipe is 100 kg//m. What is the power of the engine ?

Answer»

400 W
200 W
100 W
800 W

Solution :Here,
Mass per unit LENGTH of WATER, `mu = 100 kg//m`
Velocity of water, `v = 2 m//s`
Power of the engine, `P = mu v^3`
`= (100 kg//m) (2 m//s)^3 = 800 W`.


Discussion

No Comment Found