1.

An engine pumps water through a hose pipe water passes through the pipeand leaves it with velocity of 2 m/s. The mass per unit length of water in the pipe is 100 kg/m .What is the power of the engine ?

Answer»

400 W
200 W
100 W
800 W

Solution :The MASS of water flow in one second from the PIPE ` = m/t`
` :. M = m/l xxl/t`
= mass per unit `xx ` velocity
` :. M = m/l V`
Powermeans kinetic energy of flowing water ,
` :. "Power " P = 1/2 Mv^(2)`
` = 1/2 ((mv)/l)v^(2)`
`= 1/2 .(mv^(3))/l `
` = 1/2 xx100 xx(2)^(3)`
` [ :. m/l = 100 "kg/m"]`
= 400 W


Discussion

No Comment Found