Saved Bookmarks
| 1. |
An equilibriummixture in a vessel of capacity 100 litre contain 1 mol N_(2) , 2 mol O_(2) and 3 mol NO. NO. of mole of O_(2) to be added so that new equilibrium the conc. Of |
|
Answer» `(101//18)` `K_(c) = (0.03^(2))/(0.01xx0.02) = 4.5` Let a moles of `O_(2)` be ADDED `{:(N_(2),+,O_(2),hArr,2NO),(0.01-x,,0.02+a-x,,0.03+2x):}` `0.03+2x = 0.04` `implies``x=0.005` i.e.,`4.5 = ((0.04)^(2))/((0.015+a)(0.005))` Moles of `O_(2)` added `=axx100 = (101)/(18)` |
|