1.

An equimolar mixture of ferrous oxalate & stannous chloride is treated with decinormal acidic KMnO_4giving ferric, stannic & chlorate ions along with CO_2gas. If the titre value is 225 ml. Numbers of millimoles of chlorate ions produced are

Answer»

1.5 m moles
7.5 m moles
3 m moles
2.64 m moles

Solution : LET millimoles of `FeC_(2)O_(4)=SnCl_(2)=x`
n-factor of `FeC_(2)O_(4)=3`
n-factor of `SnCI_(2)=14`
`:. 3x + 14 x = 0.1 xx 225`
`implies 17x = 22.5 implies x = (22.5)/17`
m.moles of `ClO_(3)^(-) ` FORMED `=(22.5)/17xx2=2.64`


Discussion

No Comment Found