1.

An equimolar mixture of Na_(2)C_(2)O_(4) and H_(2)C_(2)O_(4) required V_(1)L of 0.1 M KMnO_(4) in acidic medium for complete oxidation. The same amount of the mixture required V_(2)L of 0.1 M NaOH for neutralization. The ratio of V_(1) to V_(2) is

Answer»

`1:2`
`2:1`
`2:5`
`5:2`

Solution :Let no. of MOLES of `Na_(2)C_(2)O_(4)` & `H_(2)C_(2)O_(4)=a`
Eqts of `(Na_(2)C_(2)O_(4))` + Eqts of `H_(2)C_(2)O_(4)`
= Eqts of `KMnO_(4)`
`(axx2)+(axx2)=0.1xx5xxV_(1)`
`4a=0.1xx5V_(1)""…..(1)`
Eqts of `(Na_(2)C_(2)O_(4)) +` Eqts of `H_(2)C_(2)O_(4)`
= Eqts of NaOH
`axx2=0.1xx1xxv_(2)"".....(2)`
On solving (1), (2) implies `(V_(1))/(V_(2))=2:5`


Discussion

No Comment Found