1.

An evactuated vessel weights 50 g when empty, 144 g when filled with a liquid of density 0.47 g mL^(-1) and 50.0 g when filled with an ideal gas at 760 mm Hg at 300 K. The molar mass ideal gas is (given R = 0.0821 L K^(-1) mol^(-1))

Answer»

61.575
130.98
123.73
47.87

Solution :Mass of evacuated vessrl = 50 g
Mass of LIQUID filling the vessel `= 144 - 50 = 94 g`
Volume of liquid = Volume of Vessel.
`= (94 g)/(0.47 GM L^(-1)) = 200 mL`
Volume of gas = 200 mL = 0.2 mL
PRESSURE of gas = 300 K
Mass of gas `= 50.5 - 50 = 0.5 g`
`PV = nRT = (W)/(M) RT :. M = (WRT)/(PV)`
`= (0.5 xx 0.0821 xx 300)/(1 xx 0.2) = 61.575`


Discussion

No Comment Found