1.

An evacuated glass vessel weights 50.0 g whenempty, 148.0 g when filled with a liquid of density 0.98 g mol^(-1) and 50.5 g when filled with an ideal gas at 760 mm Hg at 300 K. Determine the molecular weight of the gas.

Answer»

Solution :Volume of the LIQIUD`=((148-50)g)/(0.98 g mol^(-1))`=100 ml=0.1 litre.
This is the volume of the vessel and HENCE the volume of the gas.
For ideal gas, PV=nRT`=(w)/(M)RT" or "M=(WRT)/(PV)=(0.5 gxx0.82 L atm K^(-1)mol^(-1)xx300 K)/(1 atm xx0.1 L)=123 mol^(-1)`


Discussion

No Comment Found