1.

An hourly energy requirement of an astronaut can be satisfied by the energy released when 34 grams of sucrose (C_(12)H_(22)O_(11))are burnt in his body. How many grams of oxygen would he need to be carried in space capsule to meet his requirement for one day ?

Answer»

SOLUTION :The astronaut consumes 34 g of sucrose in one hour.
`therefore` Themassof sucroseneededinoneday `= 34 XX 24 = 816 g`
The burning of sucrose in presence of oxygen is in accordance to the following equation.
`UNDERSET(342.3 g)(C_(12)H_(22)O_(11)) + underset(384.0 g)(12 O_(2)) to 12 CO_(2) + 11H_(2)O`
`therefore 342.3 g` of sucrose require for combustion, oxygen = 384.0 g
`therefore 816 g` of sucrose will require for combustion,
`=(384.0)/(342.3) xx 816 = 915.4 g`
Hence, the astronaut should carry 915.4 g of oxygen in space capsule to meet his requirement for one DAY.


Discussion

No Comment Found