1.

An iceberg of density 900 kgm^(-3) is floating in water of density 1000 kgm^(-3). What is the percentage of volume of iceberg outside the water ?

Answer»

Solution :Fraction of volume INSIDE water = Relative DENSITY of the BODY
`(v.)/v = 900/1000 = 0.9`
Fraction of volume outside water = `1- 0.9 = 0.1`
PERCENTAGE of volume outside water = `0.1 xx 100 = 10%`.


Discussion

No Comment Found