1.

An ideal gas is allowed to expand against a constant pressure of 2 bar from 10L too 50L in one step. Calculate the amount of work done by the gas. If the same expansion were carried out reversibly, will the work done be higher or lower than the earlier case? (Given that 1 L bar = 100 J)

Answer»

<P>

Solution :`w = -p_(ext)(V_(f) -V_(i))`
` = -2(50-10)`
`= -80L bar`
` = -80 xx 100 J or = - 8 kJ`
The negative sign shows that work is done by the stystem on the surroundings.Work done will be more in the reversible expansion because INTERNAL pressure and external pressure are almost same at EVERY step.


Discussion

No Comment Found