1.

An insecticide has the following percentage composition by mass. 47.5 % C, 2.54 % H and 50.0% Cl. Determine its empirical formula and molecular formulae. Molar mass of the substance is 354.5 gmol^(-1)

Answer»

Solution :
`:.` The EMPIRICAL FORMULA is `C_(14)H_(9)Cl_(5)`
Calculation of MOLECULAR formula:
The empirical formula MASS `(C_(14)H_(9)Cl_(5))=(14xx12)+(9xx1)+(5xx35.5)`
168+9+177.5=354.5
n = `("Molecular mass")/("Empirical formula mass")=354.5/354.5=1`
Molecular formula=`("Empirical formula")_(n)`
= `(C_(14)H_(9)Cl_(5))`
`:.` Molecular formula = `C_(14)H_(9)Cl_(5)`


Discussion

No Comment Found