1.

An iron tank contains helium at a pressure of 2.5 atmoshpere at 25^(@)C. The tank can withstand a maximum pressure of 10 atmosphere. The building in which tan has been places cathes. Fire- predict whether, the tank blow up first or melt. (MP o iron= 1535^(@)C).

Answer»

Solution :Thus `P_(1)=2*5 ATM"" P_(2) ? T_(1)=25^(@)C=298K`
`T_(2)=1535^(@)C =1808K`
`(P_(1))/(T_(1))` thus, `P_(2)(P_(1)T_(1))/(T_(1))=(2*5xx1808)/(298)=15*16 "atm"`
Since, pressure of the gas in the tank is MUCH more than 10 atm at the melting POINT. Thus, the tan will blow up befor reaching the melting point.


Discussion

No Comment Found