1.

An object A is moving with 5m//s and B is moving with 20m//sin the same direction . (positive x-axis ) (i)Find velocity of B with respect to A. (ii) Find velocity of A with respect to B.

Answer»

Solution :(i)`V_(B)=20hati m//s , V_(A)=5hatim//s, V_(B)-V_(A)=15HATI m//s`
(ii) `V_(B)=20hati m//s, V_(A)=5hati m//s, V_(AB)=V_(A)-V_(B)=-15hati m//s`
`V_(BA)=-V_(AB)`


Discussion

No Comment Found