Saved Bookmarks
| 1. |
An object is moved with a force of 15N across a force 15 Newton across a horizontal surface. How much work is done if the object is moved 50m? |
|
Answer» Answer: 750 JOULES Explanation: we KNOW that w=f.d so, f=15N d=50m w=15×50 w=750 joules |
|