1.

An object of mass 0.2 kg executes simple harmonic oscillations along the x-axis with a frequency 25/(pi) Hz. At positon x=0.04m, the object has kinetic energy 0.5and (potential energy is zero at mean position) Find the amplitude of vibration .

Answer»

SOLUTION :`omega=2pif=SQRT(k/m)"":. k=(2pif)^(2)m`
Total energy of oscillaion is `(0.5+0.4)=0.9J`
`:.0.9=1/2kA^(2)` or `A=sqrt(1.8/k)=sqrt(1.8/((2pif)^(2)m))`
`=1/(2pif)sqrt((1.8)/0.2)=1/(2pi(25/(pi)))sqrt(1.8/0.2)=3/50 m=6` CM


Discussion

No Comment Found