1.

An optically pure compound X gave an [alpha]_(D)^(25)=+20.0^(@) A mixture of X and its enantiomer Y gave [alpha]_(D)^(25)=+10^(@). The ratio of X to Y in the mixture is :

Answer»

`2:1`
`1:3`
`3:1`
`1:2`

SOLUTION :OPTICAL purity `=(100)/(20)xx100=50%`i.e.,AMOUNT of X
Hence optical IMPURITY =100 - 50 = 50%

TotalX= 50 +25 =75%
TotalY= 25%
Hence, ratio of X and Y = 75 : 25 3 : 1


Discussion

No Comment Found