1.

An orgainc compound contains 43.98% C, 2.09% H, and 37.2% Cl. Calculate its empirical formula.

Answer»

Solution :Oxygen `= 100 - 43.98 - 2.09 - 37.2 = 1673`.
`{:("Element", "Mole", "Least ratio", "WHOLE NUMBER ratio"),(C , (43.98)/(12) = 3.66, (3.66)/(1.04) = 3.5, 7),(H, (2.09)/(1) = 2.09, (2.09)/(1.04) = 2, 4),(Cl, (37.2)/(35.5) = 1.04, (1.04)/(1.04) = 1, 2),(O, (16.73)/(16) = 1.04, (1.04)/(1.04), 2):}`
EMPIRICAL formula `= C_(7) H_(4) Cl_(2) O_(2)`


Discussion

No Comment Found