1.

An organic compound containing carbon, hydrogen and nitrogen have the percentage, 40,13.33 and 46.67 respectively. Its empirical formula will be

Answer»

`C_(2)H_(7)N`
`C_(2)H_(7)N_(2)`
`CH_(4)N`
`CH_(5)N`

Solution :`{:(C,40%,(40)/(12)=3.33,1),(H,13.33%,(13.33)/(1)=13.33,4),(N,46.67,(46.67)/(14)=3.33,1):}`


Discussion

No Comment Found