1.

An organic compound contains 4.05% hydrogen, 24.26% carbon and 71.67% chlorine. Its milecular mass is 98.96. Find its empirical and molecular formula (Atomic mass of H=1, C=12, Cl=35.45)

Answer»

Solution :Element `""` % Age `""` Atomic mass `""` % ageAto. Mass `""` DIVIDE by least no `""` Simdle PATIO
C `""` 24.26 `""` 12 `""` `24.26/12=2.02` `""` `2.02/2.02=1` `""`1
H`""` 4.05 `""`1.008`""4.05/4.008=4.05""4.05/2.02=2""2`
Cl`"" 71.67""35.45""71.67/35.45=2.02""2.02/2.02=1""1`
Emperical formula `=CH_(2)Cl`
`n=("Mol.Mass")/("Emp. formulamass")=98.96/49.42=2`
Mol Formula `=NXX"Emp. formula"=2(CH_(2)Cl)=C_(2)H_(4)Cl_(2)`


Discussion

No Comment Found