Saved Bookmarks
| 1. |
An organic compound contains 69% carbon and 4.8% hydrogen, the remainder being oxygen. Calculate the masses of carbon dioxide and water produced when 0.20g of this substance is subjected to complete combustion |
|
Answer» SOLUTION :Calculation of mass of water % `H= (2)/(18) XX (m_(1) xx 100)/(m)` where % H= 4.8, mass of compound m= 0.2 gm, mass of `H_(2)O= m_(1)gm` `therefore m_(1)= (% H xx 18 xx m)/(100 xx 2) = (4.8 xx 18 xx 0.2)/(100 xx 2)` `=0.0864 gm H_(2)O` Calculation of mass of `CO_(2)` % `C = (12)/(44) xx (m_(2) xx 100)/(m)` where `m_(2)`= mass of `CO_(2)` %C= 69 `:. 69 = (12)/(44) xx (m_(2) xx 100)/(0.2)` m= mass of compound = 0.2gm `therefore m_(2)= (69 xx 0.2 xx 44)/(100 xx 12)= 0.506gm` |
|