Saved Bookmarks
| 1. |
An organic compound contains C = 40%, H = 6.66%. If the V.D. of the compound is 15, find its molecular formula. |
Answer» `therefore` The empirical formula = `CH_(2)O` Calculation of molecular formula :Molecular mass = `2 xx V.D. = 2 xx 15 = 30` Empirical formula mass = `12.01 + (2 xx 1.008) + 16.0 = 30.0` `therefore n=("Molecular mass")/("Empirical formula mass")= 30/30= 1` `therefore` Molecular formula of the given COMPOUND `=CH_(2)O` |
|