1.

An organic compound gave 0.4655 g of CO_(2) on complete combustion. If the mass of the compound taken was 0.2115g, what is the percentage of C in it?

Answer»

0.133
0.2667
0.6003
0.288

Solution :MASS of `CO_(2)` formed=0.4655g
Mass of organic COMPOUND taken=0.2115g
% of `C=(12)/(44)xx("maff of "CO_(2))/("Mass of compound")XX100`
`=(12)/(44)xx(0.4655)/(0.2115)xx100=60.03%`


Discussion

No Comment Found