1.

An organic compound gave the following results on analysis, 0.2496 g of the compound gave 0.3168 g of CO_(2) and 0.0864 g of H_(2)O. Calculate the percentage of carbo and hydrogen in the compound.

Answer»


SOLUTION :`%` of `C=12/44xx("MASS of "CO_(2))/("Mass of COMPOUND")xx100=12/44xx0.3168/0.2496xx100= 34.61%`
`%` of `H=2/18xx("Mass of "H_(2)O)/("Mass of compound")xx100=2/18xx0.0864/0.2496xx100= 3.84 %`


Discussion

No Comment Found