1.

An organic compound is found to contain C = 54.5%, 0=36.4% and H = 9.1% by mass. Its empirical formula is

Answer»

`CH_(2)O`
`CHO_(2)`
`C_(2)H_(4)O`
`C_(3)H_(4)O`

Answer :C


Discussion

No Comment Found