Saved Bookmarks
| 1. |
An organic compound on analysis gave the following percentage composition : C = 57.8 %, H= 3.6 % and the rest is oxygen. The vapour density of the compound was found to be 83. Find the molecular formula of the compound. |
|
Answer» Step II. Empirical formula of organic compound `{:("Element","Percentage","Atomic mass","GRAM atoms (Moles)","Atomic ratio (Molar ratio)","Simplest WHOLE no. ratio"),("C",57.8,12,(57.8)/(1)=4.82,(4.82)/(2.41)=2.0,4),("H",3.6,1,(3.6)/(1)=3.6,(3.60)/(2.41)=1.5,3),("O",38.6,16,(38.6)/(16)=2.41,(2.41)/(2.41)=1.0,2):}` Empirical formula of the compound `= C_(4)H_(3)O_(2)` Step II. Molecular formula of the compound Empirical formula mass `= 4 xx 12 + 3xx 1+ 2 xx 16 = 83 u` Molecular mass `= 2 xx V.D = 2 xx 83 = 166u` `n=("Molecular mass")/("Empirical formula mass")=((166u))/((83u))=2` `:.` Molecular formula of compound `= 2 xx C_(4)H_(3)O_(2) = C_(8)H_(6)O_(4)`. |
|