1.

An organic compound on analysis was found to contain 16.27% carbon. 0.67% Hydrogen, 72.2% chlorine. The V.D. of the compound is equal to 73.75. Calculate the empirical formula and molecular formula of the compound.

Answer»

Solution :
EMPIRICAL FORMULA of the compound `=C_(2)HCl_(3)O`
`(2xx 12)+(1 XX 1)+(3 xx 35.5) +(1 xx 16)=147.5`
Molecular weight `=2x V.D. =2 xx 73.75=147.50`
`n=("Molecular weight")/("Empirical formula weight")=(147.50)/(147.50)=1`
Molecular formula `=C_(2)HCl_(3)O`


Discussion

No Comment Found