1.

An organic fruit smelling compound on analysis has the following composition by mass: C = 54.54%, H = 9.09%, O = 36.36%. Find out the molecular formula of the compound. The vapour density of the compound was found to be 44

Answer»

SOLUTION :
`:.` The empirical formula is `C_(2)H_(4)O`.
The empirical formula mass `(C_(2)H_(4)O) = (12xx2) + (1xx4) + (16xx1)` = 44
Molecular mass = 2`XX` Vapour density = `2xx44=88`
N = `("Molecular mass")/("Empirical formula mass")=88/44=2`
Molecular formula = ` ("Empirical formula")_(n)`
= `(C_(2)H_(4)O)_(2)`
`:.`Molecular formula = `C_(4)H_(8)O_(2)`


Discussion

No Comment Found