Saved Bookmarks
| 1. |
Anhydrous AlCl_(3) is covalent. From the data given below, predict whether it would remain covalentor become ionic in aqueous solution (Ionization energy for Al=5137 kJ "mol"^(-1), Delta H_("hydration") "for" Al^(3+) = - 4665 kJ "mol"^(-1), Delta H_("hydration") for Cl^(-1)=-381 kJ "mol"^(-1)). |
| Answer» Solution :TOTAL energy RELEASED due to hydration of ions = - 4665`-3xx381=-5808 KJ "mol"^(-1)`. This energy isgreater than the ionisation energy of AL which is 5137 kJ `"mol"^(-1)`. Hence , it would be ionic in the solution . | |